10 sposobów by wyglądać pięknie i zdrowo latem

18:53

Lato w pełni. Choć większość z nas lubi tę porę roku, to intensywne słońce i wiatr mogą przynieść niekorzystne skutki dla naszej skóry czy włosów. Są jednak sposoby by zdrowym krokiem, bez uszczerbku na zdrowiu czy wyglądzie przejść do jesieni. Wystarczy jedynie odrobina uwagi i poświęcenie czasu na pielęgnacje, a będziemy mogli cieszyć się w pełni tą piękną porą roku i korzystać z uroków spędzania czasu na świeżym powietrzu. Oto 10 sposobów, by latem być zdrowym i pięknym…

1. Stosuj filtry
Słońce poprawia nastrój i pięknie brązowi skórę, ale wychodząc na zewnątrz trzeba bezwzględnie pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych (SPF). Wyróżnia się 2 rodzaje filtrów: fizyczne (mineralne) – odbijają one promienie UV oraz chemiczne, które rozpraszają promienie UV. Większość stosowanych przez nas kosmetyków zawiera mieszankę obu z nich. Dzięki temu skuteczniej zabezpieczają przed negatywnymi skutkami promieniowania. Kosmetyki wyłącznie z filtrami fizycznymi stosuje się w kremach pod oczy, kosmetyki z filtrami dla dzieci czy alergików. Wysokość faktora w kremie zależy w dużej mierze od karnacji czy typu skóry. Skóra wrażliwa lub osób starszych wymaga silniejszej ochrony przeciwsłonecznej. Ważna jest także historii rodziny – jeśli ktoś w najbliższej rodzinie miał czerniaka złośliwego bądź też samemu posiada się nietypowe znamię, za każdym razem poddając się ekspozycji słońca, powinno się stosować maksymalną ochronę.
Warto pamiętać o kilku sprawach:
- pod parasolem lub w cieniu także należy stosować filtry,
- najintensywniejsze promieniowanie UVB ma miejsce między godzinach 11-16, dlatego w tym czasie zrezygnuj z opalania,
- stosuj kremy z filtrami pół godziny przed wyjściem i regularnie w czasie ekspozycji ciała na słońcu (kremy zmywają się pod wpływem wody, potu albo po zetknięciu z materiałem), dlatego smaruj ciało kremem co ok 3-4 godziny,
- chroń głowę przed słońcem,
- nawet w pochmurne dni stosuj kremy z filtrem, promienie slłoneczne może poparzyć skórę także przez chmury,

2. Zaprzyjaźnij się z samoopalaczem
Zamiast wystawiać ciało na działanie promieni przeciwsłonecznych, zastosuj samoopalacz. Nowoczesne kosmetyki samoopalające nie tylko pozwalają w bezpieczny sposób uzyskać złoty kolor, imitujący naturalną opaleniznę, ale także nawilżają i odżywiają skórę. Dzięki temu nie będziesz musiała się martwić o przedwczesnie powstające zmarszczki, wysuszoną skórę czy poparzenie słoneczne.

3. Dobry peeling nie jest zły
Przed opalaniem lub użyciem samoopalacza zalecamy zrobienie delikatnego peelingu. To dzięki niemu skóra ciała może przyjąć drogocenne witaminy i minerały zawarte w kremach. Pot oraz zbierająca się nadmierna ilość wydzielonego sebum może powodować zapchanie się mieszków włosowych i wywołać powstanie nieestetycznych krostek. Delikatne złuszczenie spowoduje, że skóra będzie dobrze przygotowana na przyjęcie „opalenizny z tubki”, bądź naturalnych promieni słonecznych. Pamiętajmy tylko o odpowiednim nawilżeniu naszej skóry, a przed wyjściem na słońce, o zastosowanie kremów z filtrem. Unikaj jednak mocnego peelingu, który moze podrażnić skórę. Podczas pięknej pogody staraj się chodzić boso po pasku czy trawie – to najlepszy sposób na naturalny peeling stóp, a także dłoni.

4. Chroń usta
Dosyć często zapominamy, że usta mają bardzo delikatną i cienką skórkę, która wymaga specjalnej ochrony. Stosuj pomadki z filtrami lub nanieś na usta niewielką ilość kremu z filtrami SPF. Pamiętaj tylko by nie oblizywać warg.

5. Włosy pod specjalną ochroną
Włosy i skóra głowy również cierpią przez promienie słoneczne. Nadmierne przegrzanie głowy, a także nasłonecznienie dadzą o sobie znać jeszcze przez kilka miesięcy. Opalanie się bez czapki czy kapelusza powoduje, że nasze cebulki stają się osłabione, a struktura włosa szorstka. Włosy puszą się i nie chcą układać, a skóra głowy nadmiernie przetłuszcza. Warto zainwestować w specjalne szampony i odżywki przeznaczone na ten trudny dla włosów okres. A wychodząc na dwór pamiętać o ochronie głowy i włosów.

6. Nawilżaj i natłuszczaj
Skóra latem bywa chropowata i wyjątkowo sucha. W lecie potrzebuje dodatkowej dawki nawilżenia. Stosuj kosmetyki bogate w składniki odbudowujące i nawilżające, gęste kremy lub oliwki. Zwróć szczególną uwagę na przesuszone miejsca – łokcie, kolana, pięty i nawilż je dwa razy dziennie lub częściej, jeśli skóra tego wymaga.

7. Pij dużo … wody
Poprzez pot skóra wydala sporą ilość wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie ciała. Zalecane jest picie co najmniej 2 l wody dziennie, a w okresach wzmożonych upałów do 3-4 l, najlepiej w małych porcjach. Unikaj natomiast alkoholu czy słodzonych napojów.

8. Mineralny make-up
Przed opalaniem należy usunąć cały makijaż z twarzy. Składniki produktów, które stosujemy nie zostają poddane próbom wysokiej temperatury, jaką osiąga nasza skóra po ekspozycji na słońcu. Poszczególne składniki mogą pod wpływem ciepła mogą spowodować reakcje alergiczną. Podczas robienia makijażu do pracy czy na spotkanie lepiej unikać ciężkich, kryjących podkładów, które stosowałyśmy zimą i zastąpić je lekką formułą podkładu mineralnego. Mineralne kosmetyki podkreślają kobiece piękno, a dzięki lekkiej konsystencji nie powodują efektu maski, nie spływają z twarzy i są delikatniejsze dla skóry.

9. Unikaj mocnych preparatów
Pewne zabiegi kosmetyczne wymagają, by po ich zastosowaniu unikać słońca i stosować wysokie filtry UVA i UVB. Do takich zabiegów należą te z zastosowaniem kwasów glikolowego, czy mlekowego. Choć niektórzy lekarze twierdzą, że stosowanie wysokich filtrów wystarczy, jeśli jest to możliwe lepiej przenieść zabieg na jesień. Twarz poddana eksfoliacji kwasami jest wrażliwa a promienie słoneczne mogą spowodować powstanie nieestetycznych plam na twarzy. Kwas migdałowy można zaś zastosować po konsultacji z lekarzem, przy odpowiedniej pielęgnacji SPF. Unikajmy także kosmetyków z alkoholem, który nadmiernie ściąga skórę i dodatkowo ją wysusza.

10. Zdrowo jedz
W sezonie letnim razem zpotem tracimy wartości mineralne. Warto zastąpić tłuste potrawy czy słodycze sezonowymi warzywami i owocami od lokalnych sprzedawców. Stan naszej skóry związany jest z tym co jemy, dlatego zwracajmy uwagę na witaminy i minerały, które dostarczamy do organizmu każdego dnia. Jedzmy produkty bogate w antyoksydanty. Trafiają one do organizmu m.in dzięki witaminie A, która trafia w formie beta-karotenu zawartego w pomarańczowych warzywach i owocach – morelach, marchwi czy papryce, a także warzywach zielonolistnych – brukselce, szpinaku czy kapuście. Dieta dla skóry nie może się obyć bez witaminy C (cytrusowe owoce, ziemniaki, kalafior) oraz witaminy E (oleje roślinne, pomidory, tłuste ryby). Jedzmy kilka małych posiłków, dbajmy o jakość i różnorodnośc potraw. Poprawi sie nam somopoczucie a skóra będzie zdrowa.

Znając i przestrzegając 10 przykazań zdrowej skóry latem możesz przygotować się na kolejne słoneczne dni.

You Might Also Like

1 komentarze

Wpisy na blogu są jak uśmiech - nigdy ich za wiele ;) Wszystkie są dla mnie bardzo cenne.
Jest mi miło, że odwiedzasz Pracownie, mam nadzieje, że się tu zadomowisz... :)
Pozdrawiam ciepło,
E.

Popular Posts

Obserwuj mnie na Fashiolista